Biologické účinky chromu jsou silně závislé na mocenství, ve kterém se do organismu dostává. Trojmocný chrom je pokládán v malém množství za nezbytnou součást každodenní potravy. Naopak šestimocný chrom působí negativně a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho klasifikovala jako lidský karcinogen.
Zatímco u šestimocného chrómu byla prokázána spojitost s karcinogenezí, trojmocný chróm je naprosto netoxický. Zatímco trojmocný chrom pokládáme za pozitivní pro náš organismus a je obsažen v každodenní stravě, šestimocný chrom je naproti tomu vnímán jako negativně působící a pokládán za možný karcinogen.
Všeobecně můžeme říci, že známe dvě základní formy chromu – takzvaně trojmocný a šestimocný. Průměrná účinnost absorpce ze střeva je asi – v závislosti na celkově přijatém množství v potravě. DiaChrom spojuje příjemné s užitečným. Nejen že si osladíte téměř bez kalorií, ale současně dostanete do těla aktivní trojmocný chróm, který se v konečném důsledku podílí na zachování normální hladiny glukózy v krvi. Je prakticky netoxický, na rozdíl od šestimocného chromu používaného v průmyslové výrobě.
V této podobě je silně toxický a způsobuje vážná onemocnění. Jeho mikrodávky se sice mohou uvolňovat třeba z nerezových. Pochopitelně že se v našem těle chrom nenachází v podobě kovu, ale vyskytuje se v něm ve dvou formách - jako chrom trojmocný , který tělu prospívá a je pro jeho zdravé fungování užitečný, ovšem může se v něm vyskytnout i jako chrom šestimocný, který naopak působí v organismu negativně, a dokonce je považován za.
Je trojmocný chrom biogenní prvek? Návrh zařadit chrom mezi esenciální prvky padl před více než padesáti lety a již nejméně třicet let je tento fakt široce akceptován. Dle pozorování jeho role u savců spočívá v zajištění správné funkce inzulínu.
Spektakulárně biologickou nepostradatelnost ukázalo ovlivnění. Ve sloučeninách vystupuje chrom nejčastěji jako trojmocný , trojmocný chrom má sklon tvořit četné barevné komplexní sloučeniny s koordinačním číslem 6. Chromité soli slabých kyselin ve vodných roztocích silně hydrolyzují za vzniku hydroxidu chromitého. Sloučeniny dvoumocného a šestimocného chromu jsou nestálé. EU k události významné jak pro výrobu, tak pro odstraňování autovraků. Nazýva sa tiež ,,esenciálny stopový prvok“ pretože je nevyhnutný pre zdravie človeka.
Existujú dve formy chrómu: trojmocný a šesťmocný chróm. Prvý z nich je obsiahnutý v potravinách a doplnkoch a je bezpečný pre ľudí. Druhý je známy ako toxín, ktorý môže spôsobiť kožné problémy a rakovinu. V potravinových doplňcích proto nalezneme bioaktivní chrom.
Chrom podporuje funkci inzulínu, pomáhá také buňkám vstřebávat cukr. Musíme rozlišovat prospěšný chrom ( trojmocný ), který je součástí každodenní stravy a je pro naše tělo velice důležitý, a škodlivý (šestimocný), který je považován za nebezpečný a karcinogenní. Tomu bychom se měli vyhnout.
Pro člověka je trojmocný chrom jednou ze základ-ních živin, ale při nadměrné konzumaci může způsobovat zdravotní problémy.
Není známo, že by příčinou zdravot-ních problémů byla jeho přítomnost ve spotřebním zboží, včetně kožených výrobků. I když někteří odborníci chróm nepovažují za esenciální živinu, přesto v našem těle plní řadu důležitých funkcí. Kyselina mléčná váže chrom. Navíc má trojmocný chrom blízký vztah ke kyselině mléčné. To vysvětluje, proč ztrácí tělo chrom v případech, kdy tvoří hodně kyseliny mléčné, například během těžké fyzické práce nebo když je nedostatečný buněčný energetický metabolizmus.
Chróm výrazně reguluje hladinu krevního cukru, čímž snižuje chuť na sladké. Výzkumem se zjistilo, že trojmocný chróm nějakým způsobem zasahuje do metabolismu glukózy. Tento závěr byl odvozen. Osladíte si takmer bez kalórií, a súčasne dostanete do tela aktívny trojmocný chróm, ktorý sa v konečnom dôsledku podieľa na zachovaní normálnej hladiny glukózy v krvi. Poskytuje vhodnú alternatívu za klasický cukor.
Chrom je minerál, který se v lidském těle nachází v opravdu malém množství, a proto mu říkáme stopový prvek. Chrom se v našem organismu vyskytuje ve dvou formách ( trojmocný a šestimocný), z nichž jedna nám prospívá a druhá škodí. GTF), jehož aktivní složkou je trojmocný chróm.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.